Ten, kdo lépe využije digitalizaci ve svém podnikání může konkurenci utéct na dlouho dobu a získat velkou konkurenční výhodu. I proto je právě teď důležitější než kdy dřív přilákat ty nejlepší, a hlavně správné talenty k vám do firmy. To samozřejmě rádi slyší všichni, kteří budují kariéru nebo uvažují o změně pozice v IT, ale je to výzvou pro samotné společnosti.

Poptávka po IT a technických dovednostech stále roste a ani příchod COVIDu toto odvětví příliš nepoznamenal. Naopak zkušení IT specialisté a programátoři pomohli mnoha podnikům zůstat nad vodou i v době, kdy se vše přesunulo do digitálního prostředí.

Správní lidé ve vašem IT oddělení se tak ještě více budou podílet na přežití a úspěchu vašeho businessu. Společnosti jsou tak vystaveny výzvě přilákat a udržet si vysoce kvalifikované lidi na nejžádanějších pracovních místech na trhu. Obecně se hovoří také o tom, že během této doby roste nabídka volných pozic v IT a inzerují se historicky nejvyšší platy za poslední roky.

Nejvíce ceněné dovednosti hledají firmy na pracovním trhu nebo spolupracují s odborníky na IT Recruitment, kteří jim pomáhají najít správné osobnosti pro jejich podnikáni od odborníků v oblasti Cyber Security až po Business Intelligence analytiky.

Nejžádanější IT pozice dnešní doby

Zde je aktuálně pět nejžádanějších IT pozic, které by chtěla každá firma kvalitně obsadit. Mimo tyto roste také zájem o odborníky na virtuální realitu a databázové specialisty.

  1. Vývojáři (SW Developers)
  2. IT analytici (data analytici, Business Inteligence)
  3. Quality Assurance a testeři
  4. Infrastrukturní experti (infrastrukturní architekti, systémoví administrátoři, Engineers, správci)
  5. Security specialisti (Cybersecurity, Ethical Hackers, Security Engineers)

1. Vývojáři

Vývojáři jsou již dlouho základem IT světa a zůstane tomu tak i nadále. Ve skutečnosti je vidět významný růst v poptávce. V roce 2021 očekáváme, že Software developeři a DevOps inženýři budou reprezentovat některé z nejžádanějších IT pracovních míst. Nejvíce žádaní jsou profesionálové, kteří se vyznají v Cloud-native architektuře a automatizaci.

2. IT analytici

Kariéra v oblasti Data science v posledním desetiletí vzkvétala, i nadále však zahrnuje jedny z nejobtížněji obsaditelných pozic na trhu. Často se po kandidátech požadují jedinečné dovednosti, které je obtížné najít. Business se vyvíjí rychle a na talenty se čekají dlouhé fronty.

Business Inteligence analytici jsou jedni z nejvyhledávanějších odborníků v oboru. Jelikož více podniků využívá data, potřebují bystré odborníky, kteří jim pomůžou vést strategická rozhodnutí založená na datech.

3. QA a testeři (nejvíce automatizované testování)

S rostoucím počtem aplikací, které organizace využívají a se zvyšujícími se náklady na zabezpečení, se testování softwaru věnuje více pozornosti než v minulosti. Automatické a nepřetržité testování se již nedá oddělovat od celkového vývoje, a proto i poptávka po kvalitních testerech a QA roste. Samozřejmě je možné si najmout i poradenské společnosti specializující se na testování, ale ani ty neohrozí další rozvoj kariéry QA a testerů.

Na vyšší poptávku má vliv také růst mobilního trhu, díky kterému je kontrola kvality a testování mobilních aplikací základní součástí strategie většiny firem pro rok 2021.

4. Infrastrukturní experti

Mít moderní infrastrukturu je zásadní jak pro provoz, tak pro zabezpečení dat. Organizace vědí, že “moderní” znamená více než jen dobře fungující internet v kanceláři. IT infrastruktura je do roku 2021 hnací silou fenomenálního 35% růstu na globálním trhu veřejné cloudové infrastruktury. Mnoho společností se snaží přidat do svých týmů cloudové architekty a podobné profesionály v oblasti infrastruktury.

Administrativní pozice všech typů zůstanou mezi nejžádanějšími IT pracovními místy i v roce 2021. Společnosti přinášejí více služeb a operací online a k tomu potřebují znalého profesionála v zákulisí, který to všechno udrží pohromadě. Správci databází a sítí představují nejžádanější dovednosti, vyvíjí se dále i vysoce specializované role.

5. Security specialisti

Vzhledem k tomu, že digitální infrastruktura je v podnikání všudypřítomná, jsou aktuální i bezpečnostní hrozby. Bezpečnostní profesionálové, od síťových specialistů až po odborníky na kontinuitu podnikání – se nemusí bát o nedostatek pracovních příležitostí. Poptávka je zejména po profesionálech se zkušenostmi s cloudovým zabezpečením, kteří vědí, jak vytvořit zabezpečenou a širokou digitální infrastrukturu.

Patříte mezi tyto IT specialisty a rádi byste se spojil/a se zajímavým projektem nebo firmou působící v této oblasti? Dejte nám o sobě vědět a posuneme Vaší kariéru společně dál!