V IT a technologiích je důležité, aby člověk zůstal v obraze. Ale to samotné úspěch nepřinese. Klíčem mohou být měkké dovednosti. Trh práce svoje zběsilé tempo z posledních let konečně zpomaluje. To se týká především technologických oborů, kde bylo hlavním tématem obrovské propouštění z korporátů a velkých firem. Tato situace může být přičítána ekonomické nejasnosti v následujících letech. To vše vyvolalo obavy a nejistotu mezi lidmi bez práce, kdy především mladí lidé na začátku kariéry mají strach, že nenajdou práci, a zpochybňují svou volbu technologického průmyslu jako hlavní životní náplně.

Firmy nabírají a nabírat budou

Není však důvod k obavám, technologické firmy stále nabírají. Dokonce společnosti napříč různými obory hledají skryté talenty, kteří můžou nabídnout stále více žádané soft skills. Dle nejnovějšího průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce Q2 2023 37 % zaměstnavatelů v oboru informačních technologií plánuje nábor v druhém kvartálu roku 2023, avšak 69 % uvádí, že mají problém najít člověka se skill setem, který právě potřebují. Do toho se nepočítají pracovní příležitosti pro IT specialisty mimo IT průmysl.

„Velké společnosti jako Google nebo Microsoft přizpůsobují svoji pracovní sílu a cíle, aby se mohly lépe aklimatizovat aktuálním klíčovým produktům a trendům,“ říká Christine Kiefer, viceprezidentka Experis. „Hromadné propouštění z velkých technologických společností umožnily jiným firmám najít na trhu práce talentované lidi, kteří by jim jinak zůstali skryti. Existuje mnoho náznaků, že pracovní příležitosti v IT a technologiích budou v roce 2023 jen růst.“

Důležitý je osobní rozvoj

Poptávka po práci v technologických oborech každým rokem roste, avšak firmy mají potíž najít ty správné kandidáty. I proto mnoho firem po přijetí nového zaměstnance vynaloží úsilí, aby si ho vychovaly k obrazu svému. „Mnoho společností nabízí zdarma rekvalifikace, školení, tréninky a dokonce i různé externí konzultace pro mnoho svých zaměstnanců – ale i kandidátů – aby je naučily novým věcem a dovednostem,“ doplňuje Kiefer. Společnosti také mohou navázat partnerství s univerzitami a poskytnout pracovní stáže.

Top 5 Soft Skills

Nejde ale vždy pouze o technologické dovednosti. Kiefer říká, že je často problém najít člověka s vyváženým poměrem soft skills a hard skills, které dohromady nazývá professional skills. Dle průzkumu ManpowerGroup Nedostatek talentů 2023 jsou v oboru informačních technologií nejžádanější následující Soft Skills:

💡 Kritické a analytické myšlení
💡 Iniciativnost
💡 Logické myšlení a řešení problémů
💡 Kreativita a originalita
💡 Odpovědnost, spolehlivost a disciplína

„Zatímco většina rekvalifikačních kurzů cílí pouze na hard skills a udělení certifikátů, mnoho zaměstnavatelů zdůrazňuje mezery v soft skills jako hlavní kámen úrazu v hledání vhodných zaměstnanců,“ upozorňuje Kiefer a zároveň nabízí pár rad pro začínající zaměstnance, jak získat nebo si udržet svou vysněnou práci v IT.

3 rady, jak získat vysněnou práci v IT

Prvním důležitým bodem je být neustále v obraze a sledovat nejnovější trendy a novinky. „To může znamenat projevit iniciativu, obětovat trochu svého volného času a občas pracovat přesčas kvůli svému osobnímu růstu. Měl by to být postupný proces pro kohokoliv v technologickém oboru. Považujte to za investici do sebe sama, která se vám v budoucnu několikanásobně vyplatí,“ radí Kiefer.

Druhá rada zní investovat svůj čas do cenných zkušeností skrze pracovní stáže nebo do individuálních kurzů. „Přijít na pohovor nebo do práce s nezaměnitelnými zkušenostmi a nově nabytými znalostmi díky vlastní iniciativě může být velkou konkurenční výhodou před ostatními uchazeči.“

Třetí, a možná nejdůležitější radou apeluje na mladé lidi, aby rozvíjeli své soft skills, po kterých zaměstnavatelé tak touží.

„Stále více zaměstnavatelů nachází mezery právě v těchto dovednostech u svých zaměstnanců, které v jejich očích můžou ohrozit prosperitu a úspěšnost firmy. Proto se na využití těchto dovednosti nahlíží jako na něco, co může danou firmu odlišit od své konkurence a zároveň ji také zlepšit. Právě tento skrytý talent může být zásadní v získání či udržení si práce nebo povýšení. V dnešní době je nekonečno možností získat tyto dovednosti před nástupem do práce, tudíž by každý člověk měl vynaložit co největší úsilí, aby je získal,“ radí na závěr Kiefer.