Díky Big Data je možné zvýšit efektivitu a úspěch organizace. Získáváním a interpretací dat mohou společnosti zdokonalit proces vývoje produktů, zlepšit retenci zákazníků nebo najít nové obchodní příležitosti. S růstem digitální transformace, roste i poptávka po zkušenostech v oblasti dat a profesionálech v oblasti transformace podniků.

Vzhledem k tomu, že se toto odvětví rychle mění, je důležité udržovat si dovednosti aktuální, abyste i nadále měli náskok před konkurencí. V tomto článku se podíváme na nejlepší dovednosti z oblasti Big Data Science, které potřebujete, abyste si konkurenční výhodu udrželi i v roce 2021.

Vyšperkujte své technické dovednosti s ohledem na Big Data

Vždy je důležité stavět na pevných základech, kdy se ujistíte, že rozvíjíte stávající technické dovednosti. Zásadními jsou znalosti statistické analýzy a výpočtu, získávání a zpracování velkých souborů dat. K práci s nestrukturovanými daty budete také potřebovat různé programovací jazyky. Pomocí těch pak budete Big Data organizovat, analyzovat a využívat pro automatizace. Myslíme tím především: SQL, C / C ++, Java a Perl, a v hlavní roli také Python. Python je aktuálně nejběžnějším kódovacím jazykem profesionálů zabývajícími se Data Science.

Klíčem k nalezení a získání cenných informací z velkých datových sad (Big Data), je také hluboké know-how analytických nástrojů. Jedná se například o SAS, Hadoop, Spark a R. Abyste byli na trhu ještě více konkurenceschopní, vyhledávejte příležitosti, jak do své práce integrovat osvědčené postupy ze softwarového inženýrství: Version Control, průběžná integrace a testování. Nakonec buďte připraveni pracovat s daty, která pocházejí z různých kanálů a zdrojů napříč celou firmou.

Investujte do svého profesionálního rozvoje

Odhodlání k profesionálnímu rozvoji vám pomůže odlišit se od ostatních talentovaných lidí na trhu. Přemýšlejte o své kariéře jako o investici a neustále se učte, pozorujte a rozvíjejte své znalosti. Jedině tak budete v obraze, porozumíte nejnovějším trendům a vývoji, a vyniknete oproti jiným konkurentům. Celkově tak budete mít něco navíc pro potenciálního zaměstnavatele.

Existuje spousta příležitostí, jak se vzdělávat i v oboru Big Data. Můžete si vybírat ze studia akademických prací nebo odborných textů, přihlásit se k odběru technicky zaměřených novinek nebo si číst blogy zaměřené na vývoj a novinky v rychle se měnícím technickém prostředí. I v této době se lze zúčastnit mnoha konferencí, spojit se s mentorem nebo rozšiřovat svou profesní síť a čerpat inspiraci a zkušenosti od kolegů. To všechno virtuálně, což vám sice neumožní tak osobní spojení, ale na druhé straně ušetří čas strávený na cestách.

Poskytovatelé kurzů, jako jsou Massive Open Online Courses (MOOCs) nebo české tréninkové portály, nabízejí praktické lekce, které můžete hned po absolvování uvést do praxe. Můžete se také rozhodnout veřejně sdílet jakékoli poznatky, které jste objevili. Když se zaměříte i na řešení konkrétních problémů, například prostřednictvím článků na LinkedIn, stanete se i v tomto prostoru důvěryhodným odborníkem a autorem.

Zdokonalte své měkké dovednosti

Zatímco technické dovednosti jsou základním požadavkem pro profesionály v oblasti Big Data, zaměstnavatelé nyní hledají u kandidátů i měkké dovednosti. Ty totiž zvyšují vaši hodnotu na trhu a potažmo i hodnotu, kterou můžete nabídnout jejich businessu. Silné komunikační dovednosti jsou zásadní pro efektivní komunikaci analýzy, prezentaci řešení nebo představení nových nápadů kolegům. Dovednost dobré a jasné komunikace i s členy týmu, kteří mají jiné zaměření nebo priority, než vy, je dalším důležitým bodem pro vás!

Být obchodně prozíravý vám pomůže při rozhodování a implementaci opatření, která podporují strategii společnosti nebo přímo dosahují jejích cílů. K tomu využijete zkušenosti z oblasti analýzy trhu, potenciálních hrozeb a příležitostí, ale také pochopení esenciálních principů, na kterých stojí obchodní úspěch firmy. Bez toho se vám správná rozhodnutí a dobré výsledky budou vzdalovat.

Zdokonalením vašich měkkých dovedností v kombinaci s těmi technickými zvýšíte vaši konkurenční výhodu nad ostatními kandidáty. Budete přizpůsobivější pro práci v různých prostředích, a tím se stanete atraktivnějším pro budoucího zaměstnavatele.

Patříte mezi tyto IT specialisty a rádi byste posunul/a svou kariéru dál? Prohlédněte si všechny naše aktuální pracovní příležitosti!

Článek v angličtině si můžete přečíst tady.